e-mail  spskepe@interia.pl

Strona główna

tradycje szkolne
Szkoła w obiektywie
Kronika
Złota
Statut
 
Sekretariat
Grono pedagogiczne
Rada rodziców
Samorząd uczniowski
Pedagog
Pielęgniarka
Logopeda
 
Plan lekcji
Biblioteka
Świetlica
Dojazdy
Zajęcia pozalekcyjne
Orlik 2012
 
Dokumenty
Podręczniki
 
Kontakt
Linki
 

 

   Kronika 2012/2013          Kronika 2013/2014          Kronika 2014/2015


Kronika 2011/2012


Wakacje szybko minęły. Nadszedł czas powrotu do szkoły.

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2011/2012.

 

 


Premier Donald Tusk w naszej szkole

 

 

 

 

 

 

 

 

19 września, w godzinach porannych Polskę obiegła informacja, że premier Donald Tusk zamierza w tym dniu odwiedzić nasze miasto. Wkrótce okazało się, że miejscem spotkania premiera z władzami miasta, mieszkańcami i lokalnymi działaczami jest nasza szkoła. Około południa autobus wiozący prezesa Rady Ministrów i osoby mu towarzyszące zajechał pod gmach szkoły.

Wizyta została zdominowana przez rozmowy z mieszkańcami regionu. Pojawiła się również okazja do zrobienia wspólnej fotografii z premierem.

 


Dzień Edukacji Narodowej

  

Dnia 13.10.2011r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły pod bacznym okiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego i p. J. Karpińskiej przygotowali humorystyczne przedstawienia pt. „Duża przerwa” oraz ,,Szkolne ziółka”, w których młodzież popisała się swoim kunsztem aktorskim. Chór szkolny pod opieką p. M. Głowackiej zaprezentował swoje umiejętności wokalne. Życzenia dla wszystkich pracowników naszej szkoły pięknie wyśpiewały dzieci zklasy II a, które przygotowała p. A Macias. Wręczono też upominki wykonane przez uczniów, nad którymi czuwała p. K. Muszyńska.

Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor życząc wszystkim sukcesów zawodowych oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

 


Ślubowanie klas I

  

Dnia 18.10.2011r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Uroczystość zaszczycili swą obecnością rodzice i zaproszeni goście.
W roku szkolnym 2011/2012 do klas pierwszych uczęszcza 69 uczniów. Wychowawcą klasy I a jest mgr Anna Leśniewska, klasy I b mgr Mirosława Krasińska, klasy I c mgr Małgorzata Dąbrowska, zaś klasy I filii w Łąkiem mgr Marzena Michalska.
 Wszyscy uczniowie wspaniale prezentowali się w swoich galowych strojach uczniowskich i czapkach żaków. Były piosenki, wiersze i tańce.
Uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły było ogromnym przeżyciem tak dla dzieci jak i dla ich rodziców. Chwila ta na pewno pozostanie w pamięci uczniów na całe życie.

Pasowania na ucznia dokonała pani dyrektor mgr Maria Stankiewicz. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który przygotowali rodzice.

Małgorzata Dąbrowska

 


Spotkanie z policjantem

19 X 2011 roku uczniowie klas I uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Komendy Powiatowej w Lipnie. W trakcie zajęcia uczniowie powtórzyli i utrwalili zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Poprzez zabawę wykazali się umiejętnością bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Aby dzieci były widoczne na drodze, każdy pierwszak otrzymał odblask w kształcie miska, który zawiesił przy tornistrze. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a uczniowie wykazali się dużą wiedzą.

Nasze pierwszaki należą również do Klubu bezpiecznego Puchatka, którego celem jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa.

Mirosława Krasińska

 


Klasy 0 – III na koncercie muzycznym.

W październiku najmłodsi uczniowie uczestniczyli w koncercie muzycznym „Blaszane granie”. Trąbka i tuba, to instrumenty, które poznały dzieci w trakcie audycji. Prowadzący angażując uczniów stworzył teatrzyk, który bardzo się wszystkim podobał. Takie spotkania umuzykalniają dzieci oraz poszerzają ich wiedzę muzyczną. Kolejne już w grudniu.

Mirosława Krasińska

 

 

 


Ogólnopolska akcja „Śniadanie daje moc”

  

8 XI 2011 w Dniu Zdrowego Śniadania przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Uczniowie klas młodszych zorganizowali wspólne śniadanie w klasie.

W klasie I b przygotowanie śniadania poprzedziła pogadanka o zdrowym żywieniu, której efektem było ułożenie piramidy zdrowego żywienia. Dzieci przyniosły warzywa, wędlinę, jajka, sery, pieczywo. Każde dziecko miało również potrzebny sprzęt kuchenny. Wielu uczniów pamiętało o fartuszku. Gdy ręce były umyte wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Dzieci przygotowały bajeczne kanapki – były na nich muchomorki, samochody, kwiatki, motyle nawet był król w koronie. Takie kanapki to dopiero smakują!

Do śniadania dzieci dostały herbatę i mleko ( w naszej szkole uczniowie otrzymują mleko 3 razy w tygodniu). Na deser najmłodsi zjedli jabłko oraz surową marchewkę ( warzywa i owoce lub soki dzieci otrzymują w ramach ogólnopolskiej akcji „5 porcji warzyw i owoców w szkole”).

Mirosława Krasińska

 


"Śniadanie daje moc" w klasach Ia, IIa, IIb

    

 

Dnia 8 listopada uczniowie klas Ia, IIa, IIb z wychowawcami A. Błaszczyk, A. Leśniewską, A. Macias włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”.

Dzieci przyniosły do szkoły produkty i wraz z nauczycielami przygotowały wspólne śniadanie. Produkty ułożono w „kolorowe wyspy”: wyspa kanapkowa, wyspa owocowa, wyspa warzywna i wyspa deserowa. Następnie z apetytem zjedliśmy śniadanie. Kanapkami, które zostały ze śniadania dzieci podzieliły się z uczniami innych klas.

Opracowały: A.Macias, A. Błaszczyk, A. Leśniewska

 

 


,,ŚNIADANIE DAJE MOC’’

  

8 listopada uczniowie klasy Ic wraz z rodzicami włączyli się do ogólnopolskiej akcji ,,Śniadanie daje moc’’.

Zanim dzieci przystąpiły do pracy musiały rozwiązać zagadki oraz krzyżówkę dotyczącą warzyw i owoców, a także ułożyć piramidę zdrowego żywienia. Po części teoretycznej nastąpiła z niecierpliwością oczekiwana przez małych kucharzy część praktyczna.

Dzieci wraz z rodzicami przygotowały pełne witamin kanapki i koreczki, którymi poczęstowały koleżanki i kolegów z oddziału przedszkolnego.

Samodzielnie przygotowane śniadanie smakowało wyśmienicie.

                                                                                   Małgorzata Dąbrowska

 

 


10 listopada uczniowie interesujący się informatyką, technologią informacyjną i komunikacyjną wzięli udział w Zawodach VI edycji Konkursu Informatycznego Bóbr.

Organizatorami konkursu są: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz firma VULCAN z Wrocławia. W trakcie konkursu zawodnicy rozwiązywali 24 zadania wymagające od nich szerokiej wiedzy, umiejętności analitycznych oraz dużej wyobraźni.

 

Jarosław Marczewski

 


 

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w październiku ogłoszono konkursy:

 

  • dla uczniów klas II - III „ ILUSTRACJA DO ULUBIONEJ BAŚNI”

 Wyniki konkursu:

                   I miejsce - Oliwia Mądrzycka kl.IIIc

                        Małgorzata Gabryszewska kl.IIIb

                  II miejsce - Julia Muranowska kl.IIIa

                                  Izabela Gregorczyk kl.IIIc

                  III miejsce - Miłosz Warsicki kl.IIIc

                            Michał Bodenszac kl.III filia Łąkie

 

 

  • dla uczniów klas IV - VI „LOGO BIBLIOTEKI”

Wyniki konkursu:

                    I miejsce - Bartek Tkaczyk kl.VIb

                    II miejsce - Kamil Orzechowski kl.VId

                    III miejsce - Michał Essa kl.Vc

                                                                                 Gratulujemy!

                            Organizatorzy: Agnieszka Romankiewicz i  Karolina Muszyńska

 


Apel z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał                               

Żółtych liści szelestem. I znów nas oszukał.

Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały

Które nam po przodkach w spuściźnie zostały”.

 

Słowami poety rozpoczął się w naszej szkole apel z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież przygotowała utwory poetyckie związane tematycznie z tragicznymi w skutkach wydarzeniami z historii kraju, a także pieśni patriotyczne.

Uczniowie w skupieniu i z powagą słuchali treści dotyczących losów Polski pod zaborami, a także sytuacji kraju i ludzi w czasie powstań narodowych i po odzyskaniu niepodległości.

Na zakończenie Pani Maria Stankiewicz dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu podkreśliła, że po tylu latach niewoli żyjemy w wolnym kraju i możemy uczcić rocznicę odzyskania niepodległości. Nawiązała również do pieśni pt. „Niepodległość”, której treść były dopełnieniem uroczystości.

Następnie podziękowała młodzieży i organizatorom za przygotowanie uroczystości.

Marzena Markiewicz

 


Piekielnie anielska sztuka

 

17 listopada 2011r. w naszej szkole odbył się występ zespołu teatralnego „GRUPA T” sfinansowany przez Miejsko-Gminną  Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Aktorzy zaprezentowali uczniom teatrzyk profilaktyczny pt. „ Piekielnie anielska sztuka”. Przebiegły diabeł i sympatyczny anioł w sposób zabawny próbowali przekonać publiczność do swoich racji. Kiedy wszelkie argumenty zawiodły postanowili opowiedzieć bajkę o Czerwonym Kapturku, aby udowodnić dzieciom, które z nich ma rację. W tym celu wcielili się w postaci Kapturka oraz wilka, by na ich przykładzie pokazać do czego prowadzi zbytnia łatwowierność. Kapturek, za namową złego wilka, sięga po używki wpadając jednocześnie w pułapkę, która w spektaklu ma wymiar symboliczny – są to sidła nałogu. Z pomocą naszej bohaterce przybywa jednak babcia, która razem z dziećmi uwalnia dziewczynkę.

Występ  zakończył się pogadanką z dziećmi na tematy związane z uzależnieniem.

Spektakl opierał się na bezpośrednim kontakcie z publicznością – dzięki czemu między aktorami a widzami cały czas trwał dialog. Humorystyczne podejście oraz osadzenie w konwencji kabaretowej poważnych treści spowodowało żywą  reakcję dzieci, które chętnie angażowały się w przedstawienie – ucząc się poprzez zabawę.

 

                                                                                      Agnieszka Romankiewicz

 


WSZYSTKIE   DZIECI   UWIELBIAJĄ   CYRK !

  

         Można się było o tym przekonać 18.10. 2011 r. obserwując  reakcje uczniów podczas występów w naszej szkole  artystów grupy cyrkowej ,, KATARZYNA”.                                   

W programie można było obejrzeć między innymi  małe, urocze pieski jeżdżące na samochodzikach i pchające wózeczki, tresowane kotki i  tchórzofretkę  popisujące się swoimi umiejętnościami.

O tym, że ćwiczenia akrobatyczne z kołami hula-hop wymagają nie lada wysiłku, mógł się przekonać Mateusz zaproszony do tego pokazu przez artystkę. Uczniowie z zachwytem dotykali węża oraz  małego aligatora, po czym scenę opanowały gołąbki.

Całe przedstawienie trwało ponad godzinę i sądząc po reakcjach publiczności bardzo się podobało.

                                                                                                          Grażyna  Mierzejewska

 


Wycieczka do Torunia

   

16.11.2011r. klasy Ia i IIa pod opieką p. A Leśniewskiej, p. A. Macias i p. B. Tężyckiej uczestniczyły w wycieczce do Torunia.

Uczniowie byli zachwyceni seansem w Planetarium pt. „Cudowna podróż”. W Muzeum Piernika zapoznali się z tradycją wypiekania toruńskich pierników. Dzieci podziwiały również Stare Miasto z okazałym Ratuszem.

Anna Leśniewska

 


WYCIECZKA DO TORUNIA

        

16 listopada uczniowie klasy I b i I c pod opieką wychowawczyń Mirosławy Krasińskiej i Małgorzaty Dąbrowskiej oraz p. Marty Słupeckiej wybrali się na wycieczkę do Torunia.

Celem wycieczki był teatr BAJ POMORSKI, a w nim przedstawienie pt. ,, Podróże Guliwera’’. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z ,,prawdziwym’’ teatrem.  Mali widzowie byli zafascynowani efektami dźwiękowymi, świetlnymi, scenografią i oczywiście przygodami głównego bohatera - Guliwera. 

                                                                                    Małgorzata Dąbrowska

 


Konkursy przedmiotowe 2011/2012

Do etapu rejonowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Język polski

Joanna Kuźmińska VI b, Julia Jaworska, Sylwia Lewandowska VI c, Bartosz Falkowski VI d.

Matematyka

Kamil Górski, Tomasz Wierzbowski VI a, Natalia Kruszewska, Mateusz Kalksztejn, Jarosław Czachorowski VI b, Mateusz Skierkowski VI c.

Przyroda

Patrycja Gołębiewska, Kamil Górski, Tomasz Wierzbowski VI a, Natalia Kruszewska, Nikola Braor VI b, Julia Jaworska VI c, Kamil Orzechowski, Maciej Słabkowski VI d.

Bożena Ciesielska

 


UCZYMY  POPRZEZ  ZABAWĘ

           W ramach akcji związanej ze zbiórką pieniędzy dla pogorzelców, w nasze szkole odbyły się zawody sportowe dla uczniów klas I-III oraz mecz piłki nożnej nauczyciele- uczniowie dla klas IV-VI.

Reprezentacje maluchów walczyły zawzięcie o zwycięstwo w rozgrywkach.

Równie duże emocje wiązały się z meczem piłki nożnej. Do walki stanęły reprezentacje uczniów klas starszych oraz nauczyciele, z paniami dyrektor na czele. Kolejne minuty mijały w atmosferze iście tropikalnej – było naprawdę gorąco. Walka była zacięta. Jak na prawdziwy mecz przystało, nie obyło się bez fauli i rzutów rożnych. Ostatecznie zwyciężyła drużyna nauczycieli.

 

Organizatorzy pragną wyrazić serdeczne podziękowania dla zawodników i kibiców za przybycie i współtworzenie widowiska.

 


PODSUMOWANIE  AKCJI  POMOCY  DLA  ZUZI

 

    Pomóżmy Zuzi! Może i my będziemy kiedyś potrzebować pomocy - takie hasło przyświecało działaniom całej społeczności skępskiej podstawówki.

W spontaniczną akcję pomocy włączyli się pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy oraz trwający kilka dni kiermasz ciast.

Zebrano kwotę 3510 zł.

W ramach akcji uczniowie klas młodszych brali udział w zawodach sportowych, a reprezentacja nauczycieli zmierzyła się z uczniami klas IV-VI w meczu piłki nożnej.

Po zakończeniu kiermaszu zebrane środki zostaną przekazane p. Gadomskim.

Organizatorzy pragną wyrazić serdeczne podziękowania nauczycielom, uczniom i rodzicom za zrozumienie i udział w akcji.

 


Wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

  

 

19 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Skępem Filia w Łąkiem zwiedzili Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Mimo chłodnej aury wszyscy z zainteresowaniem słuchali przewodnika, który opowiadał o eksponatach zgromadzonych w muzeum. 

Aleksandra Welenc

 


WRÓŻBY  ANDRZEJKOWE

Tradycyjnie, jak każdego roku, odbyły się w naszej szkole Andrzejki.   Tego dnia próbujemy dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Uczniowie klas  V b i VI a, pod opieką p. M. Wisły i opiekunów SU, wspaniale wczuli się w swoje role. Sala nr 7 zmieniła się nie do poznania. Świeczki i stroje uczniów nadały imprezie magiczny klimat. Uczniowie mogli poznać swoją przyszłość zatrzymując się przy stolikach z wróżbami. Było lanie  wosku, serca  z  imionami, kubki przyszłości  i wiele innych wróżb.

Atmosfera była magiczna. Ciekawe , czy wróżby się spełnią?

 

                                                                                         Agnieszka Romankiewicz

 

 


W rocznicę śmierci patrona

 

 

 

30 XI 2011 r. w Szkole Podstawowej imienia Gustawa Zielińskiego w Skępem odbył się apel poświęcony 130 rocznicy śmierci patrona szkoły. Na zaproszenie dyrektora SP Skępe przybył gość honorowy profesor Mirosław Krajewski – historyk i popularyzator wiedzy o Gustawie Zielińskim i ziemi dobrzyńskiej. W uroczystości, którą prowadziła wicedyrektor szkoły Maria Chrobak, udział wzięły następujące osoby: Burmistrz Miasta i Gminy Skępe Andrzej Gatyński, wiceburmistrz Jerzy Kowalski, dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej Urszula Małkiewicz i kierownik oświaty Stanisław Jabłoński.

W części artystycznej, którą przedstawili uczniowie klas szóstych (Bartosz Tkaczyk, Julia Jaworska, Julia Skibicka, Kinga Ruszkowska, Jolanta Dobrzeniecka i Maciej Słabkowski), przygotowaną przez Bożenę Ciesielską, zaprezentowano biografię Gustawa Zielińskiego oraz wiersze poety. Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Skępem Urszula Małkiewicz zapoznała zgromadzonych      z historią konkursu poetyckiego imienia Gustawa Zielińskiego. Następnie profesor Mirosław Krajewski przedstawił prezentację multimedialną związaną z postacią patrona szkoły. Zdjęcia opatrzył ciekawymi komentarzami. Dekorację na apel przygotowała Karolina Muszyńska, szkolna biblioteka oraz biblioteka w Skępem. Nagłośnieniem zajął się Wiesław Welenc. Szkolny chór pod przewodnictwem Marii Głowackiej zaśpiewał hymn państwowy i hymn szkoły.

Dyrektor SP w Skępem podziękowała gościom oraz uczniom z klas IV – V – VI za udział w apelu.

                                                                                                   Bożena Ciesielska


Mikołajki

  

Z okazji  MIKOŁAJEK  uczniów naszej szkoły odwiedził długo oczekiwany gość. W klasach odbyły się spotkania przy ciasteczku w czasie których św. Mikołaj , w imieniu Rady Rodziców i wspólnie z paniami dyrektor, wręczył wszystkim dzieciom słodkie upominki. Zgodnie z tradycją na Mikołaja też czekała niespodzianka-piękne wiersze i piosenki. Zachęcony tymi występami obiecał, że na pewno za rok znów nas odwiedzi.

                                                  Grażyna Mierzejewska


  

13. XII.2011 roku w naszej szkole odbył się VIII Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III „MŁODY MATEMATYK”. W konkursie wzięło udział 18 uczestników. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 21 zadań. Rozwiązując test dzieci musiały wykazać się logicznym myśleniem, dedukcją oraz biegłym liczeniem.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Staśkowska Paulina – kl. III b SP Skępe

Suchara Patryk – kl. III b SP Skępe

Kamil Kwiatkowski – kl. III SP Wólka

II miejsce – Oliwia Mądrzycka – kl. III c SP Skępe

Oliwia Matyjasik – kl. III filia Łąkie

III miejsce – Alicja Meller – kl. III SP Wólka

Łukasz Słupecki – kl. III a SP Skępe

Nagrody dla laureatów konkursu oraz dyplomy za udział ufundowała Rada Rodziców przy SP Skępe. Konkurs przygotowały i przeprowadziły: Mirosława Krasińska. Agnieszka Błaszczyk, Alina Macias

 


Konkurs plastyczny – „ Choinka”

 

W grudniu 2011 roku uczniowie klas O – III wzięli udział w konkursie plastycznym o tematyce bożonarodzeniowej – „Choinka”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Jury wyróżniło 17 prac. Konkurs przygotowały i przeprowadziły : Mirosława Krasińska, Małgorzata Dąbrowska.

LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO CHOINKA”

Klasy „O”                                                         Klasy I

Julia Wejerowska – kl. O1                                 Marcel Szmulewicz – kl. I a

Monika Kowalska – kl. O1                                         Nikola Dubaniewicz – kl. I a

Jonasz Gładkowski – kl. O2                               Maria Żuchowska – kl. I b

Justyna Śliwińska - kl. O2                                  Marcel Sztankowski – kl. I b

Kinga Chorębiewska – kl. O3                                    Konrad Bińkowski – kl. I c

Maciej Zieliński – kl. O3                                    Agata Chojnicka – kl. I c

Julia Skorupska – kl. O- filia Łąkie

Klasy II                                                           Klasy III

Magdalena Miłkowska – kl. II a                         Zofia Mroczyńska – kl. III b

Filip Byliński – kl. II a                                      Ola Krajewska – kl. III b

Natalia Gabrychowicz – kl. II b                         Ewelina Skibińska – kl. III c

Sebastian Nowicki – kl. II filia Łąkie                  Martyna Wojciechowska – kl.III c

Galus Klaudia – kl. II b                                     Gabriela Hulicka - kl. III filia Łąkie

                                                                       Jarosław Olendrzyński – kl. III Łąkie

 


  

17 grudnia uczniowie klasy I b i I c wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, pod opieką p. M. Dąbrowskiej, p. M. Krasińskiej, p. M. Słupeckiej oraz p. dyrektor M. Stankiewicz.

Dzieci z zainteresowaniem obejrzały multimedialną prezentację, z której dowiedziały się o zwyczajach i obrzędach świąt Bożego Narodzenia na Mazowszu oraz samodzielnie wykonały ozdoby na choinkę.

Z dużym zainteresowaniem oglądały wnętrza chałup, dworku szlacheckiego oraz powozowni. Na zakończenie wycieczki dzieci ze smakiem zjadły kiełbaski upieczone nad ogniskiem.

                                                                      Małgorzata Dąbrowska

 


  

W szkolnym etapie XIII Ogólnopolskiego Konkursu Kartek Świątecznych wzięło udział 28 uczniów, którzy przygotowali łącznie 62 prace. Kartki oceniały: p. Karolina Muszyńska, p. Agnieszka Romankiewicz, p. Agnieszka Jaks i p. Jarosław Marczewski. Wśród kartek przygotowanych przez uczniów klas I-III najwyżej ocenione zostały prace Julii Muranowskiej, Norberta Podlaskiego i Łukasza Będlina.

W grupie prac uczniów klas IV-VI wyróżnione zostały prace Darii Kisielewskiej, Nikolii Braor i Ewy Bombalickiej. Prace tych uczniów zostały przesłane organizatorom konkursu. Będą one walczyły o nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskim etapie konkursu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.snti.pl

J.M.


  

Dnia 19.12.2011r. w kl. II b odbyła się Wigilia klasowa. Uczniowie zaprezentowali zaproszonym gościom część artystyczną. W programie były: inscenizacje, wiersze, kolędy, piosenki, który oddały świąteczny nastrój. Po występach uczniowie złożyli przybyłym gościom życzenia i wręczyli kartki świąteczne. Miłą niespodzianką były prezenty od Mikołaja. Uroczystość przebiegała w życzliwej atmosferze.

wych. klasy Agnieszka Błaszczyk

 


  

Stało się już tradycją, że co roku w szkole filialnej  w Łąkiem odbywa się szkolna Wigilia. W tym roku odbyła się ona 21 grudnia. Dzieci  wystawiły przedstawienie, które  nawiązywało  do tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Było wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, życzenia oraz poczęstunek. W uroczystości oprócz dzieci i pracowników filii wzięli udział zaproszeni goście oraz  rodzice.  

Aleksandra Welenc

 


  

21 grudnia uczniowie klasy I c zaprosili swoich rodziców na spotkanie wigilijne. Zaprezentowali inscenizację, wiersze oraz piosenki tematycznie związane z oczekiwanymi przez wszystkich świątecznymi dniami . Dzieci wręczyły rodzicom przygotowane kartki z życzeniami. Uroczystość była miłym wstępem do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

                                                                            Małgorzata Dąbrowska

 


SZKOLNE JASEŁKA

     

 

 


Dzień Babci i Dziadka w klasie I b

  

20.01.2012 roku uczniowie klasy I b zaprosili do szkoły swoje babcie i dziadków z okazji ich święta. Poprzez wierszyki , piosenki, samodzielnie wykonane laurki dziękowali im za troskę, zrozumienie, pomocną dłoń. W czasie uroczystości dzieci przedstawiły również jasełka bożonarodzeniowe. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice uczniów.

Mirka Krasińska

 


20 stycznia 2012 roku uczniowie szkoły filialnej w Łąkiem gościli u siebie wyjątkowych gości - Babcie i Dziadków. Były wiersze, pokazy cyrkowe, piosenki, upominki, życzenia i gorące buziaki.

Aleksandra Welenc
 


20 I 2012 r. w Szkole Podstawowej w Skępem odbyło się seminarium „Wielcy ludzie Kujaw i ziemi dobrzyńskiej – o edukacji regionalnej w szkole” zorganizowane przez Centrum Edukacji Nauczycielskiej we Włocławku wraz ze Szkołą Podstawową w Skępem. Dyrektor SP w Skępem Maria Stankiewicz zapoznała z dwudziestopięcioletnią historią związaną z nadaniem imienia Gustawa Zielińskiego szkole w Skępem. Jej słowa zostały zilustrowane prezentacją multimedialną. O rodzicach Gustawa Zielińskiego, jego nauce i udziale w powstaniu listopadowym, zesłaniu na Syberię, twórczości literackiej, podróżach i pracy opowiedziała nauczycielka języka polskiego SP w Skępem Bożena Ciesielska. Z projektami realizowanymi przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 9 imienia Oskara Kolberga we Włocławku zapoznała słuchaczy Elżbieta Krauze – nauczycielka języka polskiego. Gościem specjalnym była Zyta Wegner – autorka albumu „Rodem ze Skępego”.

Bożena Ciesielska

 


BAL    KARNAWAŁOWY

  

         Po ciężkiej pracy w I semestrze uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w czwartek , 2 lutego 2012 r. Dzieciom tego dnia towarzyszyło wiele emocji i wrażeń.  Zgodnie z tematyką dzieci były poprzebierane za różne postaci bajkowe. Wśród uczestników balu były wróżki, królowe i królowie, rycerze, motylki, ale  nie zabrakło też piratów, policjantów, czy innych barwnych postaci.

Wszyscy świetnie się bawili, a skoczna muzyka zachęcała do tańca. Były też  liczne konkursy poprowadzone przez animatorów zabaw,     a byli nimi artyści  zespołu teatralnego „GRUPA T”, których obecność  sfinansowała Miejsko-Gminna  Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W przerwie dzieci miały czas na słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Było też wiele okazji do wykonania sobie zdjęć w karnawałowych przebraniach.

                                                      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:

                                                                              Agnieszka Romankiewicz

                                                                              Grażyna Mierzejewska

 


PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA

8 lutego 2012r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.  Pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie wykonane przez uczniów klasy Vb, należących do koła multimedialnego, zapoznali się z regulaminem biblioteki, zasadami korzystania z księgozbioru. Skupione i poważne uroczyście przyrzekały, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Następnie uczniowie klas I wypożyczyli swoje pierwsze książki.

Agnieszka Romankiewicz


EtnoBingo 2011/2012

EtnoBingo jest internetową grą etnograficzną. Przystąpiły do niej grupy uczniów z różnych regionów Polski, między innymi pięcioosobowy zespół z klasy VI c Szkoły Podstawowej w Skępem (grupa skępiacy). Organizatorzy zaproponowali cztery moduły, z których należało wybrać zadania do realizacji oraz termin ich wykonania.

W jednym z zadań (zadania były do wyboru) należało się przedstawić, zrobić zdjęcie grupy oraz podać informacje o swojej miejscowości (Sylwia Lewandowska ułożyła wiersz o Skępem). Julia Jaworska wyszukała natomiast kilka informacji o miejscowości Smętowo, z której pochodziła grupa etnosmętowiaków, gdyż z tą grupą należało korespondować.

W następnym zadaniu z drugiego modułu, które wybraliśmy, można było zapytać starsze osoby (najczęściej babcie) o tradycje związane z przygotowaniem do Wigilii oraz świąt Bożego Narodzenia. Angelika Sztubecka i Przemysław Małkiewicz zapisali informacje od swoich babć o tradycjach wigilijnych, a Mateusz Skierkowski przeprowadził na ten temat rozmowę z babcią. Pozostali uczniowie zrobili wywiad z opiekunką grupy o dawnych Wigiliach na ziemi dobrzyńskiej.

W kolejnym zadaniu z modułu trzeciego można było zebrać przepisy na wigilijne dania przygotowywane w naszych domach. I tak zebraliśmy przepis na czerwony barszcz,  na śledzie w oleju, na krokiety i na pierogi oraz uszka z grzybami. Jako zadanie dodatkowe Angelika Sztubecka przeprowadziła z opiekunem grupy skępiacy rozmowę o obchodzeniu Godów (czas od drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, czyli świętego Szczepana do święta Objawienia Pańskiego, zwanego potocznie świętem Trzech Króli). Oprócz napisanych tekstów sfotografowano przygotowania do Wigilii i świąt Bożego Narodzenia.

Ostatnie zadanie – wybrane przez grupę z modułu czwartego - dotyczyło świętowania karnawału (opis zabaw, smażenia pączków, tradycji tłustego czwartku czy ostatków zwanych „śledzikiem”). Sylwia Lewandowska sfotografowała przygotowania do smażenia pączków.

Zebrane prace, zdjęcia oraz sprawozdania znajdują się na stronie internetowej www.nai.edu.pl.

       Bożena Ciesielska opiekun grupy skępiacy 14 II 2012


WYSTĘP   ILUZJONISTY

  

20 marca 2012 r. przenieśliśmy się w świat innego wymiaru, a to , co niemożliwe stało się możliwe. Działo się to za sprawą słynnego na całym świecie iluzjonisty, Benny Khermayer*a, który zawitał do naszej szkoły i przeniósł nas do Świata Iluzji , pełnego pytań, niewytłumaczalnych zdarzeń i rzeczy.

Uczennica z klasy III b Paulina LEWITOWAŁA, a grupa uczniów próbowała okiełznać NIEPOSŁUSZNĄ KOSTKĘ. Iluzjonista czytał w myślach p. Ewy i kilkorga dzieci (aż strach zapytać, co tam wyczytał…), ale CYK-CAK QUBUS to chyba największa zagadka tego pokazu.

Wszyscy byli zachwyceni występem, a po wyjściu z sali próbom wyczarowania, aby w tym dniu nie było więcej zajęć lekcyjnych, nie było końca.  Na szczęście BEZSKUTECZNIE.

                                                                                                       Grażyna Mierzejewska

 


Witamy wiosnę

21 marca tradycyjnie witamy wiosnę. W tym roku oprócz wiosny powitaliśmy w naszej szkole znanego z telewizyjnego serialu "Ranczo" aktora Piotra Pręgowskiego. Pan Piotr odpowiadał na pytania uczniów, uczestniczył w szkolnym przeglądzie talentów i oczywiście rozdał wiele autografów.

 

 

 


OGÓLNOPOLSKI   SPRAWDZIAN

KOMPETENCJI  TRZECIOKLASISTY

       W czwartek, 29 marca 2012, uczniowie klas  trzecich naszej szkoły pisali  Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Test trzecioklasisty to podsumowanie pierwszego etapu edukacji, który prezentuje szczegółowe wyniki pokazujące poziom zdobytej wiedzy i nabytych umiejętności przez dziewięciolatków.

Odświętnie ubrani  i przejęci pierwszym w swoim życiu egzaminem uczniowie w skupieniu  analizowali i rozwiązywali zadania , starając się , by wynik sprawdziany był jak najwyższy.

Grażyna  Mierzejewska


"MAGICZNY     KAPELUSZ"

02.04.2012r.

       ,,Małe dzieci nie mają uprzedzeń, są otwarte i gotowe zaakceptować świat takim, jaki jest. Jednak dzisiejsza rzeczywistość nie zawsze kształtuje dobre wzorce w młodym człowieku. Media skutecznie zaszczepiają w dzieciach uprzedzenia i przekazują negatywne stereotypowe myślenie. Coraz częściej wygląd i stan posiadania jest miarą wartości człowieka.”

Taką prawdę przekazali uczniom naszej szkoły, można by rzec zaprzyjaźnieni już z nami, aktorzy GRUPY T. W spektaklu pt. ,,Magiczny kapelusz” ukazali naszym pociechom istotę tolerancji, czyli zrozumienia dla ludzkiej inności, poszanowania innych poglądów, a nawet uszanowania niemodnego stroju koleżanki.

Ten niezwykle pouczający spektakl mogliśmy obejrzeć dzięki wsparciu finansowemu działającej w Urzędzie Miasta i Gminy w Skępem MGKRPA.

 


  

Zdjęcia: archiwum

  

  

  

Zdjęcia: J.Myszkowski

Po długich tygodniach przygotowań do XXXV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym przyszedł czas na bezpośrednią rywalizację z reprezentacjami innych szkół. Po zwycięstwie w eliminacjach gminnych  drużyna z naszej szkoły awansowała do etapu powiatowego.

13.04.2012r. Gimnazjum w Tłuchowie gościło najlepsze drużyny rowerowe z terenu powiatu lipnowskiego. Miasto i Gminę Skępe reprezentowały drużyny naszej szkoły w składzie: Sylwia Lewandowska, Mateusz Kalksztejn i Damian Marcinkowski oraz drużyna Gimnazjum im. Kościeleckich w Skępem w składzie: Przemysław Lewandowski, Damian Błażejewski i Sebastian Boniecki. Po przeprowadzeniu wszystkich turniejowych konkurencji na tablicy wyników wyświetlone zostały informacje, które ucieszyły obie skępskie drużyny. W obu grupach wiekowych zwycięzcami powiatowych eliminacji Turnieju w powiecie lipnowskim zostali uczniowie skępskich szkół. Zawodnicy oprócz pucharów, dyplomów i nagród zdobyli prawo startu w eliminacjach okręgowych.

J.M.


  

  

  

Fot.M. Krasińska

W  dniach od 16.04.2012 do 20. 04 2012 w naszej szkole ogłoszono TYDZIEŃ EKOLOGICZNY.

W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie z klas O – III. Działania przebiegały według opracowanego harmonogramu. Na każdy dzień zaplanowane były różne zadania. Wcześniej ogłoszono szkolny konkurs plastyczny „Przyroda wokół nas”.

 Dzieci z klas I uczestniczyły w spotkaniu z leśnikiem na Głęboczku, którego myślą przewodnią  był „ Las i jego mieszkańcy”. Nie zabrakło również ogniska i pieczenia kiełbasek. Do Głęboczka udały się również dzieci z klas O-III z filii Łąkie oraz uczniowie klas II i III. Wszyscy uczniowie z klas II i III brali udział w spotkaniu z leśnikiem w szkole. Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości o myślistwie.

W kolejnym dniu dzieci zdobywały i poszerzały wiedzę przyrodniczą  na zajęciach z wykorzystaniem ćwiczeń interaktywnych.

Wytypowane drużyny z poszczególnych klas II i III rywalizowały w przyrodniczych konkursach wiedzowych  „Młodzi przyjaciele Ziemi”. Dzieci z klas I uczestniczyły w Międzyklasowych Rozgrywkach Przyrodniczych. Drużyny rozwiązywały zagadki, układały zdania o ochronie przyrody, nazywały zwierzęta leśne.

Oglądanie filmów przyrodniczych, to również źródło wiedzy z którego skorzystali uczniowie w trakcie tego tygodnia.

Podsumowanie działań odbyło się 20.04.2012.  W tym dniu uczniowie otrzymali nagrody za wyróżnione prace w konkursie plastycznym oraz w konkursach wiedzowych. Później zaś bawili się na imprezie prowadzonej przez aktorów z „Grupy T”.

                                 Przedsięwzięcie przeprowadziły:

Mirosława Krasiński, Małgorzata Dąbrowska, Aleksandra Welenc

 


W X konkursie literackim "Rzeczy niepokój" (2012 r.) zorganizowanym przez SP w Czernikowie wzięli udział uczniowie klas IV-VI SP Skępe. Trzy uczennice zostały laureatkami tego konkursu: Zuzanna Gadomska IV d, Julia Jaworska VI c i Sylwia Lewandowska VI c.

Bożena Ciesielska


  

Fot. M.Markiewicz

27 kwietnia 2012r. uczniowie klas Vb, VIb i VIc uczestniczyli w „Festiwalu smaków” zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania Południe z siedzibą w Dobrzyniu nad Wisłą. Uczennice z klasy Vb przygotowały układ taneczny do piosenki Skaldów, „Wiosna, cieplejszy wieje wiatr”, natomiast uczniów z klasy VIb można było podziwiać w układzie choreograficznym do piosenki „Miała baba koguta”. Uczniowie klasy VIc zaśpiewali piosenkę pt. „Ktoś mnie pokochał”.

Indywidualnie klasy IV b wystąpiła Monika Szymańska, która zaśpiewała dwie piosenki.

Młodych artystów nagrodzono gromkimi brawami i drobnymi upominkami, a przygotowane potrawy smakowały wyjątkowo.

Marzena Markiewicz,

Edyta Cymerman


Smólnik 2012

Dnia 28 kwietnia 2012r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII Regionalnych Wiosennych Biegach Przełajowych, które tradycyjnie odbyły się w Smólniku. Zawody przeprowadzone były oddzielnie w kategorii dziewcząt i chłopców. Dystans dla klas I-II wynosił 400m, dla klas III-IV 500m, zaś uczniowie klas IV-VI mieli do pokonania 800m, ale z uwagi na wysoką temperaturę jaka miała miejsce podczas zawodów dystans ten został skrócony do 500m.

W punktacji drużynowej zajęliśmy I miejsce i zdobyliśmy puchar Wójta Gminy Włocławek. Podczas biegów prowadzona była dodatkowa klasyfikacja punktowa, która wyłoniła naszą drużynę z największą ilością zdobytych punktów podczas zawodów i pozwoliła po raz dugi zdobyć Puchar Przechodni Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Na sukces zapracowali wszyscy uczestnicy, ale na podium udało się stanąć tylko niektórym.

W rywalizacji klas V-VI:

I miejsce - Hubert Orłowski kl. Vc,

II miejsce - Mateusz Kalksztejn kl. VIb,

III miejsce - Filip Watkowski kl. Vb.

W rywalizacji klas III-IV:

III miejsce - Karol Wojtkowski kl. IIIc.

Wysokie miejsca zajęli również:

VI miejsce - Sebastian Miler kl. IVa

VI miejsce - Robert Górzyński kl. VId

VI miejsce - Natalia Miłkowska kl.IVc

V miejsce - Weronika Ostrowska kl. IIa

IV miejsce - Magda Kubacka kl.Vd

VI miejsce - Jolanta Dobrzeniecka kl. VIa

 

                                                      Opiekunowie:

Grażyna Kuczkowska. Edyta Welenc, Wiesław Welenc


 

X edycja konkursu wiedzy o Skępem i patronie SP Skępe Gustawie Zielińskim

X edycja konkursu wiedzy o Skępem i patronie szkoły. Fot. Bożena Ciesielska

Po raz dziesiąty odbył się konkurs wiedzy o Skępem i patronie SP Skępe Gustawie Zielińskim. W konkursie wzięło udział 14 dwuosobowych drużyn z klas V – VI.

I miejsce zajęła drużyna w składzie: Joanna Kuźmińska i Natalia Kruszewska  z VI b

II miejsce – Kamil Górski i Tomasz Wierzbowski z VI a

III miejsce – Ewa Bombalicka i Alicja Gorzycka z V b oraz Magda Olkiewicz i Ewelina Jaworska z VI c.

Jadwiga Pawska i Bożena Ciesielska


 

Nagrody w Słupsku

  

            Dwie uczennice z naszej szkoły – Julia Jaworska z VI c i Sylwia Lewandowska z VI c otrzymały wyróżniania w XXVIII Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej w Słupsku. Uroczystą galę przewidziano na 21 V 2012 r. (poniedziałek).

Bożena Ciesielska


Sukcesem dla Weroniki Błażejewskiej zakończył się zorganizowany przez Zespół Szkół nr 7 w Gdyni konkurs informatyczny GIF WIELKANOCNY. Praca Weroniki zdobyła I miejsce w grupie grafik przesłanych przez uczniów szkół podstawowych z całej Polski.

Więcej informacji nt. konkursu można znaleźć na stronie: http://www.zs7.gdynia.pl/konkursy

J.M.


W dniach 5-9.03.2012r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja „Tygodnia matematycznego”. W konkursach wzięło udział 133 uczniów z klas IV-VI. Dużym powodzeniem, jak co roku, cieszyło się dyktando matematyczne dyktowane i sprawdzane przez nasze polonistki: p. Bożenę Ciesielską, p. Edytę Czachorowską oraz p. Edytę Cymerman.

Oto wyniki dyktanda.

Klasy czwarte:

I miejsce Klaudia Boniecka kl. IVb,

II miejsce Julia Składanowska kl. IVb,

III miejsce Iwona Dziurlikowska kl. IVd.

 

Klasy piąte:

I miejsce - Emilia Kwiatkowska kl. Vb,

II miejsce - Weronika Błażejewska kl. Vb,

III miejsce - Ewelina Szablewska kl. Vb.

 

Klasy szóste:

I miejsce - Przemysław Małkiewicz kl. VIc,

II miejsce - Joanna Kuźmińska kl. VIb,

III miejsce - Julia Jaworska kl.VIc.

 

Konkurs dla klas IV – Jednostki długości, masy i powierzchni.

I miejsce – Marta Okońska kl. IVd,

II miejsce – Karol Kwiatkowski kl. IVb,

III miejsce –     Paulina Gadomska kl. IVa,

                        Iwona Dziurlikowska kl. IVd.

 

Konkurs dla klas V – Raz, dwa ,trzy.

I miejsce – Radosław Braor kl. Vb,

II miejsce – Zofia Skowrońska kl. Vb,

III miejsce – Aleksandra Kawczyńska kl. Vd.

 

Konkurs dla klas VI – Szacowanie.

I miejsce – Mateusz Gładkowski VIb,

II miejsce – Sylwia Lewandowska kl VIc,

III miejsce – Dominika Kowalska kl. VIa.

Konkurs na plakat zatytułowany „Matematyka w różnych zawodach” wygrali Weronika Jagas kl. Vb i Sebastian Miler kl. IVa.

Zwycięzcą konkursu „Bryła XXL” została Natalia Kruszewska kl VIb.

Najdłuższy wyraz o budowie symetrycznej znalazła Sylwia Lewandowska kl VIc i zwyciężyła w konkursie „Symetrie”.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, dziękujemy za udział i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok.

                                                                  Organizatorzy

Jolanta Karpińska, Maryla Kwiatkowska, Maria Chrobak, Marta Słupecka.


  

  

  

fot. J.Marczewski

12 maja 2012r. w Zespole Szkół nr 11 we Włocławku odbyły się okręgowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Na tym etapie do zawodów przystąpiły najlepsze drużyny z terenu byłego województwa włocławskiego, które zwyciężyły w eliminacjach powiatowych. Powiat lipnowski, w grupie szkół podstawowych reprezentowała drużyna z naszej szkoły w składzie: Sylwia Lewandowska, Mateusz Kalksztejn i Damian Marcinkowski.

Zgodnie z regulaminem uczniowie musieli wykazać się swoimi umiejętnościami w czterech konkurencjach, tj. wiedzą teoretyczną z zakresu przepisów prawa drogowego, umiejętnościami jazdy na torze przeszkód i w miasteczku ruchu drogowego oraz teoretycznymi i praktycznymi umiejętnościami w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej.

Wszystkie konkurencje sędziowane były przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Włocławku oraz zawodowych ratowników medycznych.

Po podsumowaniu wyników poszczególnych konkurencji reprezentacja naszej szkoły  została sklasyfikowana na 3 miejscu, ulegając jedynie drużynom ze Szkoły Podstawowej nr 11 we Włocławku i Szkoły Podstawowej w Grabkowie.

Gratulujemy sukcesu i tradycyjnie życzymy szerokiej drogi.

J.M.


 

Polska biega

 

            

 

18 maja po raz drugi nauczyciele w-f ze Szkoły Podstawowej w Skępem wraz z klubem sportowym "Skompensis" przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Polska Biega". Zawody odbyły się w miejscowym parku i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Łącznie w biegach uczestniczyło 260 osób.

Najlepsi stanęli na podium i otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Organizatorzy zapraszają na kolejne biegi za rok.

 


9 maja 2012r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 67 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uczniowie z klas Vb i VIb przygotowali część artystyczną, na którą złożyły się utwory poetyckie i pieśni. Część artystyczna traktowała o bohaterskiej walce naszych żołnierzy, a także o uczuciach, które towarzyszyły im w czasie tak długiej i wyczerpującej wojny, jaką była II wojna światowa. 6 lat wojny, tułaczki, obozów, gett i towarzyszącej każdego dnia śmierci to wiele jak na każdego człowieka.

W czasie wojny zginęło 50 mln. ludzi. Pamiętajmy o tych wydarzeniach i o ludziach, którzy oddali swe życie za wolną Ojczyznę. Przechodząc obok tych zapalmy znicze, które będą świadectwem naszej pamięci.

Marzena Markiewicz, Edyta Czachorowska


 

  

 

Z okazji Dnia Matki  29 maja w filii w Łąkiem uczniowie gościli swoje mamy. Wszystkie dzieci z wielkim przejęciem i zaangażowaniem występowały dla swoich mam. Były wiersze, piosenki, tańce. Każda mama otrzymała w prezencie czerwone serce. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku dla wszystkich biorących udział w uroczystości.

Aleksandra Welenc


 

23 maja 2012r. odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas 0 – III „ TUWIM DZIECIOM”. Wzięło w nim udział 25 uczniów, którzy pięknie recytowali wiersze Juliana Tuwima. Dzięki wielu niesamowitym przygodom opisanym w wierszykach dzieci odbyły cudowną podróż do krainy fantazji oraz  przeżyli niezwykłe przygody.

Wyniki konkursu:

KLASY 0 – I

I miejsce: Agata Chojnicka  kl. Ic

II miejsce: Weronika Wyrzykowska  kl. Ic

III miejsce: Kinga Sulkowska  kl. Ib

Wyróżnienie: Zuzanna  Skierkowska  kl. 03

 

KLASY II - III

I miejsce: Marta Małkiewicz  kl. IIb

II miejsce: Martyna Wojciechowska  kl. IIIc

III miejsce: Joanna  Muranowska  kl. III filia Łąkie

                                                                                     Agnieszka Romankiewicz

 


25 maja 2012r. odbył się szkolny konkurs czytelniczy ze znajomości treści wybranych lektur  dla uczniów klas IV – VI. Wzięło w nim udział 17 uczniów, którzy rozwiązywali test wyboru i krzyżówki oraz odpowiadali na pytania otwarte.

Wyniki konkursu:

KLASY IV

Natalia Miłkowska  kl. IVc

KLASY V

Ewa Bombalicka   kl. Vb

KLASY VI

Maciej  Skibiński   kl. VIa

 

Agnieszka Romankiewicz

 


Znamy już wstępne wyniki sprawdzianu klas szóstych. Każdy uczeń otrzymał wynik. Zanim jednak poznamy pełny raport ze sprawdzianu minie jeszcze trochę czasu. W najbliższych tygodniach rodzice mogą składać wnioski o umożliwienie wglądu w pracę swoich dzieci (wniosek dostępny na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku).

Ze wstępnego raportu wynika że nasza szkoła, podobnie jak w latach ubiegłych, uzyskała  wynik na poziomie średnim tj. 21,90 punktu.


 

Festiwal Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce 2012” w Szkole Podstawowej w Skępem

Wszystko zaczęło się w pierwszym dniu wiosny. 21 marca w naszej szkole odbył się Konkurs Talentów, na którym gościem był Piotr Pręgowski, aktor znany z serialu „Ranczo”. Nasz gość opowiedział o planach zorganizowania Festiwalu Piosenki Ranczerskiej i zachęcił do wzięcia w nim udziału. Niedługo potem pani dyrektor Maria Stankiewicz powołała zespół, którego zadaniem było przygotowanie szkolnej edycji festiwalu. Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że zadanie nie jest łatwe. Wprawdzie od wielu lat funkcjonują w naszej szkole liczne konkursy, w których uczniowie mogą pochwalić się swoimi talentami wokalnymi i aktorskimi, ale samodzielne tworzenie piosenek wydawało nam się czymś bardzo trudnym. Jednakże zachęceni przez panią dyrektor wzięliśmy się do pracy. Panie: Małgorzata Dąbrowska, Agnieszka Błaszczyk, Aleksandra Welenc, Grażyna Mierzejewska i Maryla Kwiatkowska wraz ze swoimi klasami przygotowały piosenki, państwo Edyta i Wiesław Welenc przygotowali oprawę muzyczną i występy solistów, a pan Wiesław podjął się trudu reżyserowania całego przedstawienia. Nad dekoracjami pracowały panie: Małgorzata Dąbrowska, Agnieszka Błaszczyk, Ewa Małkiewicz, Małgorzata Walczewska oraz Małgorzata Wisła.

 Jedną z wielu przygotowanych na Dzień Dziecka atrakcji była szkolna edycja Festiwalu Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce 2012”. Uczniowie i uczestnicy oczekiwali go z wielką niecierpliwością. Również w tym dniu odwiedził nas sam pomysłodawca wraz z żoną, Ewą Kuryło (również aktorka z „Rancza”, dyrektorka wilkowyjskiej szkoły). Cała publiczność świetnie się bawiła przy piosenkach nawiązujących do serialu, ale również drwiących z  naszych  codziennych słabostek. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie spektaklu miło było słyszeć pochwały i gratulacje z ust naszych gości.

 

  

  

  

  

  

     

  

  

Małgorzata Wisła

fot. archiwum szkoły


 

Klasa I b i Ic na wycieczce

4.06.2012 roku uczniowie klas I b i I c pojechali na wycieczkę do Solca Kujawskiego. W programie wycieczki było bardzo wiele atrakcji. Dzieci zwiedziły Muzeum Ziemi, uczestniczyły w warsztatach paleontologicznych. Na ścieżce edukacyjnej oglądały postacie dinozaurów, słuchały opowieści przewodnika. Na placu zabaw i w centrum rozrywki wspaniale bawili się. W kinie 5D „spotkali się” z ogromnymi, prehistorycznymi stworami. Z wycieczki uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Wycieczkę zorganizowały : M. Krasińska i M. Dąbrowska.

 

  


I  TYDZIEŃ TEATRALNY

w Szkole Podstawowej  w Skępem.

  

  

 

      W dniach 11. 06. 2012 – 15. 06. 2012 odbył się  po raz pierwszy TYDZIEŃ TEATRALNY w Szkole Podstawowej w Skępem. Projekt był skierowany do uczniów klas I-III i obejmował:

1/ Przedstawienie przygotowanej przez organizatorki prezentacji multimedialnej   o tematyce teatralnej, której celem było utrwalenie i poszerzenie słownictwa związanego z teatrem, zapoznanie dzieci z rodzajami teatru, poznanie zawodów związanych z teatrem i rodzajami lalek teatralnych.

2/ Przeprowadzono zabawy teatralne i dykcyjne.

3/ Odbyły  się konkursy  plastyczne  dla klas I-III.

     Klasy I-  Ilustracja do wybranego wiersza Jana Brzechwy.

    Klasy II-Ilustracja do wybranego wiersza Juliana Tuwima.

    Klasy III- Ilustracja do wybranej baśni H. Ch . Andersena.

Na konkursy wpłynęło 46 prac. Wyróżniono 24 prace. Laureaci otrzymali dyplomy i upominki rzeczowe. Zorganizowano wystawę pokonkursową na holu szkoły .

4/ Przeprowadzono na poszczególnych poziomach konkursy wiedzy o teatrze :” Jestem widzem doskonałym, wiem wszystko o teatrze”.

  Organizatorki przygotowały wiele ciekawych zadań, min. testy wiedzy, zagadki teatralne, krzyżówki, dzieci odgadywały , z jakiej bajki  są prezentowane obrazki oraz z jakiej bajki jest dany rekwizyt.

5/ . Organizatorki pozyskały też sponsora , którym była  Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzięki przychylności Komisji   został zaproszony do szkoły teatrzyk z Torunia –GRUPA T z przedstawieniem pt.” Magiczny kapelusz”. Odbyły się dwa bezpłatne dla dzieci  przedstawienia. Spektakl obejrzały dzieci z klas 0-VI  w dwóch turach.

Po przedstawieniu odbyło się spotkanie z aktorami, dzieci przeprowadziły wywiad na temat pracy aktora, mogły zadawać pytania, a następnie aktorzy przeczytali wiersz :”Słoń Trąbalski”


          6/ W piątek – 15 czerwca odbyła  się na hali sportowej impreza podsumowująca

„TYDZIEŃTEATRALNY”.
            - Klasa III b zaprezentowała przedstawienie z zagadkami  pt. „ Święto bajek”

- odbyła się prezentacja mody teatralnej

- klasy prezentowały rymowanki o raz wiersze o teatrze

- zaprezentowali się laureaci konkursu Interpretacji Teatralnej „ MAM TALENT”

- odbyło się spotkanie z nauczycielką S.P. w Skępem p. Krystyną Kowalską, która opowiadała dzieciom o sztuce aktorskiej, poprawnej wymowie i dykcji

- podsumowano konkursy plastyczne i konkurs wiedzy o teatrze, laureaci otrzymali dyplomy i symboliczne nagrody

     Organizatorki serdecznie dziękują wszystkim wychowawcom za włączenie się wraz z wychowankami w organizację przeprowadzonego TYGODNIA TEATRALNEGO oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Skępem za przychylność w kwestii  nagród i dyplomów dla laureatów konkursu.

Sponsorem 11 piłek dla klas jest p. Roman Targański.

                                                                               Organizatorzy :Ewa Jastrzębska, Beata Rutkowska

 


 

„DRZWI OTWARTE” w naszej szkole

12.06.2012 naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki z przedszkola „Pod lipami oraz z przedszkola „Ewy Szelburg – Zarembiny”. Przyszli uczniowie zwiedzali pomieszczenia szkolne: klasy, halę sportową , stołówkę. Uczestniczyli w spotkaniu z panią dyrektor Marią Stankiewicz. W bibliotece dzieci opowiadały o ulubionych bajkach i ich bohaterach. Z panią pielęgniarką rozmawiały o pomocy jakiej udziela dzieciom w szkole. Następnie przedszkolaki bardzo aktywnie  uczestniczyły w zajęciu z wykorzystaniem ćwiczeń interaktywnych. Bajkowi przyjaciele Zytka i Zygzak dawali im dobre rady na temat  „Jestem bezpieczny w drodze do szkoły i w szkole”.  Na zakończenie każde dziecko otrzymało broszurę informacyjną dla rodziców. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

Przedszkolaków do naszej szkoły zaprosiły: Mirka Krasińska i Małgorzata Dąbrowska.

 


 

Konkurs Matematyczny dla pierwszaków

14.06.2012 wybrani uczniowie klas I  wzięli udział w Szkolnym Konkursie Matematycznym. Rozwiązując  zadania testowe, musieli wykazać się logicznym myśleniem, dedukcją , biegłym liczeniem oraz znajomością zegara. Uczeń mógł zdobyć max. 16 punktów.  W konkursie wzięło udział 17 uczniów. Wyniki konkursu:

I miejsce

Bartosz Redecki – kl. I b – 16 p

II miejsce

Weronika Wyrzykowska – kl. I c – 15 p

III miejsce

Maria Żuchowska – kl. I b – 14p

Patryk Ziemiński – kl. I b – 14p

Kinga Sulkowska – kl. I b – 14p

Mateusz Tężycki – kl. I c – 14p

Konkurs  przygotowały i przeprowadziły: M. Krasińska, M. Dąbrowska

 


 

Piknik na Głęboczku

18 .06.2012 uczniowie klasy I b i I c pojechali na piknik do Głęboczka. Spotkali się z panią leśnik, która ciekawie opowiadała o lesie i zwierzętach. Główną atrakcją wycieczki był pokaz sprzętu strażackiego oraz przejażdżka wozem strażackim. Piknik zakończył się pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Wyjazd zorganizowały: M. Dąbrowska, M. Krasińka.

  


 

Uczniowie blogują

Uczniowie z klasy IV d, VI a i VI c uczestniczyli w roku szkolnym 2011/2012 w projekcie EtnoLog. Opracowali kilka zadań. Zrobili bardzo dużo fotografii ciekawych miejsc w Skępem, zaprezentowali sylwetkę etnografa Aleksandra Petrowa, poznali Gustawa Zielińskiego nie tylko jako patrona SP Skępe, ale jako badacza dziejów własnej rodziny oraz poszukali historii rodu Miłkowskich, zebrali informacje o stroju dobrzyńskim, przeprowadzili rozmowy o obchodzeniu Wielkanocy, Zielonych Świątek i Bożego Ciała. Bawili się w paremiografów, czyli szukali przysłów o wiośnie. Niektóre bardzo ładnie zilustrowali zdjęciami. Brali udział w konkursie „Skępskie legendy”. Zebrane materiały – wywiady, fotografie, rysunki i opisy - znajdują się na stronie blogiceo.nq.pl/etnolog/.

                                                                                  Bożena Ciesielska

 


 

Zielona szkoła

  

  

  

  

  


W gminnym konkursie na ilustrację do legendy o Skępem nagrody otrzymali, między innymi, uczniowie SP Skępe: I miejsce Klaudia Kowalska IV d, II miejsce Weronika Szwajkowska IV d oraz wyróżnienie Zuzanna Gadomska IV d. Wszystkie prace uczniów pokazano na wystawie w kościele i klasztorze bernardynów w Skępem 27 V 2012 r.

                                                               Bożena Ciesielska

 


 

Sylwię Lewandowską uczennicę klasy VI c wyróżniono za wpis internetowy „Na świętego Jana w Skępem”. Blog prowadzony przez uczniów ze Skępego został wyróżniony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej EtnoLog. Można go obejrzeć na stronie blogi.nq.pl/etnolog/.

 Bożena Ciesielska


 

 

         W czerwcu 2012 r. ukazał się 120. numer szkolnej gazetki „Bez Nazwy”. Wszystkim uczniom z klas IV – V – VI redagującym gazetkę oraz wiernym czytelnikom dziękuję za współpracę.

Bożena Ciesielska


 

 

Żegnaj Szkoło